Ochraniacz na materac – jaki wybrać na okres odpieluchowywania dziecka?

2024-06-29
Ochraniacz na materac – jaki wybrać na okres odpieluchowywania dziecka?

Ochraniacz na materac – jaki wybrać na okres odpieluchowywania dziecka?


Czas odpieluchowywania dziecka to dla rodziców czas wyjątkowo trudny. Z jednej strony muszą umiejętnie odczytywać gotowość i potrzeby malucha, zachęcać go do nowego sposobu załatwiania potrzeb fizjologicznych. Z drugiej natomiast są przemęczeni ciągłym praniem zamoczonych ubrań, pościeli.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia powierzchni spania jest zastosowania ochraniacza na materac, który zapobiegnie przenikaniu zanieczyszczeń do wnętrza. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po  produkt Air Protect – łączący wodoodporny laminat z siateczką 3D – zapewnisz sprawne odprowadzanie wilgoci i zabrudzeń oraz optymalną wentylację dla spokojnego snu i zdrowszej skóry dziecka.


Kiedy stosować ochraniacz na materac?


Ochraniacz na materac jest niezastąpiony na etapie odpieluchowywania dziecka. To proces i tylko czasami udaje się maluchowi opanować wypróżnianie do toalety czy nocnika w zaledwie kilka dni. Znacznie częściej zajmuje to wiele tygodni. Wszystko zależy od gotowości malucha oraz dojrzałości jego układu nerwowego.

Ponadto przeważnie też dzienną kontrolę pęcherza udaje się wcześniej opanować niż nocną. Mało tego! Nawet u dziecka odpieluchowanego mogą zdarzać się wpadki. U czterolatków nocne moczenie występuję u co trzeciego dziecka, a w grupie pięciolatków i sześciolatków moczy się co piąty maluch.

Zastosowanie w takim przypadku wodoodpornego ochraniacza na materac zabezpiecza powierzchnię spania. To redukuje ryzyko trwałego zniszczenia materaca i konieczności zakupu nowego! Zmniejsza również częstotliwość prania pokrowca i skutecznie zapobiega przenikaniu do wnętrza zanieczyszczeń, wilgoci, które stwarzają doskonałe warunki mikroorganizmom do namnażania. Tym samym łatwiej będzie Ci utrzymać higieniczne warunki odpoczynku dziecka.

Dopasuj ochraniacz do swojego materaca

Na co zwrócić uwagę wybierając ochraniacz na materac?


Zakup podkładu na materac dla wielu nieświadomych rodziców wiąże się z koniecznością zawarcia kompromisu – wybierają produkt, który co prawda zabezpiecza powierzchnię spania przed zabrudzeniami, ale jednocześnie zamyka niemal całkowicie oddychalność materaca.

Niestety do produkcji wielu tradycyjnych ochraniaczy, wykorzystywany jest laminat wodoodporny z poliuretanu (wygląda jak cienka, gumowa mata) i np. bawełna – ta sama, z której szyte są prześcieradła. Dlatego są tak tanie.

Niestety niemal w ogóle nie przepuszczają powietrza. Zachęcamy Cię do przeprowadzenia eksperymentu. Dmuchnij w powierzchnię takiego ochraniacza na materac lub skieruj na niego strumień zimnego powietrza suszarki do włosów – zostanie zatrzymane jak przez worek foliowy i nie będzie w stanie przedostać się na drugą stronę.

W efekcie nawet jeśli masz doskonale oddychający materac, jego właściwości zostaną zniesione, ponieważ ochraniasz z laminatu wodoodpornego i tkaniny zablokują cyrkulację powietrza między ciałem dziecka a powierzchnią spania.

Dziecko leży niemal na samym laminacie wodoodpornym (oddziela je tylko cienka warstwa materiału i prześcieradła) Skutek? Maluch zacznie się częściej wybudzać, pogorszy się jakość jego snu, a do tego zwiększy się ryzyko powstania zmian skórnych, wywołanych przez wilgoć osadzającą się na ciele jak potówki, odparzenia, a także mogą nasilić się objawy AZS.

Zamiast tradycyjnego produktu, wypróbuj – gruby ochraniacz na materac Air Protect, w którym laminat wodoodporny został połączony z siateczką 3D (o wysokości, aż 8 mm). Dzięki temu dziecko ma zapewnioną optymalną wentylację. Powstaje tu „efekt unoszenia”. Powietrze swobodnie przepływa w przestrzeni między śpiącym dzieckiem a częścią nieprzemakalną, a sam maluch zostaje dodatkowo odizolowany od zabrudzeń.


W czym tkwi przewaga ochraniacza na materac Air Protect?


Przewaga produktu Air Protect tkwi w jego konstrukcji. Połączenie cienkiej warstwy laminatu wodoodpornego z siateczką 3D sprawia, że ten ochraniacz na materac:

  • zapewnia swobodny przepływ między śpiącym dzieckiem a częścią nieprzemakalną,
    odprowadza wilgoć i zanieczyszczenia,
  • zapewnia higieniczne warunki snu, ograniczając ryzyko przedostania się zanieczyszczeń i wilgoci do wnętrza materaca, stwarzając mikroorganizmom dobre warunki do namnażania,
  • zapewnia komfortową temperaturę podczas snu,
  • redukuje ryzyko powstania zmian skórnych na skutek osadzania się wilgoci na ciele dziecka i jego przegrzewaniu.

 

Materiały, z których został zbudowany ochraniacz Air Protect posiadają certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX. To oznacza, że wszelkie materiały, jakie zostały wykorzystane do jego produkcji, są wolne od stu substancji, jakie mogą znajdować się  w wyrobach włókienniczych.

Dlatego jest on odpowiedni zarówno dla dzieci na etapie odpieluchowywania oraz starszych, jak i noworodków i niemowląt.

O tym dlaczego warto stosować ochraniacz na materac także u dzieci od pierwszego dnia życia, przeczytasz w naszym artykule Ochraniacz na materac - Jaki wybrać od pierwszych dni dziecka?

Natomiast w ochraniaczach, w których niezbędna w codziennym użytkowaniu jest mobilność, zastosowaliśmy dodatkowo (poza laminatem i siateczką 3D) element chłonny w postaci frotki. Kiedy będziesz przemieszczać wózek lub łóżeczko dostawne  – zanieczyszczenia zostaną wchłonięte w tę dodatkową warstwę.

Jak i kiedy odpieluchować dziecko?

Jak prawidłowo stosować ochraniacz na materac?


Nocne moczenie się dzieci zdarza się zarówno na etapie odpieluchowywania, gdy dziecko dopiero uczy się kontrolować potrzeby fizjologiczne, jak i później, np. na skutek nadmiernych emocji w ciągu dnia. Jest to naturalne.

Przez cały ten czas możesz zmniejszyć ryzyko przeniknięcia wilgoci i zanieczyszczeń do wnętrza powierzchni spania przy pomocy ochraniacza na materac. Nie stosuj jednak żadnych dodatkowych osłon jak np. folia pod prześcieradło czy jednorazowe podkłady.

Wystarczy, że założysz ochraniacz na pokrowiec lub pod niego i przykryjesz prześcieradłem, aby zapewnić dziecku spokojny i higieniczny sen. Nie musisz się obawiać, że produkt zsunie się, podczas snu bardzo ruchliwego malucha. Na każdym rogu zostały wszyte szerokie i elastyczne gumy, które umożliwiają stabilne zaczepienie o brzegi materaca.

Gdy dziecko zmoczy się i wilgoć wraz z zanieczyszczeniami wsiąkną w ochraniacz – wypierz go w domowej pralce w temperaturze do 40 st. Celsjusza. Po rozwieszeniu bardzo szybko wyschnie, dzięki czemu możesz go zastosować podczas kolejnej drzemki dziecka.

 

Źródła:


E. Wierzchowska, Moczenie u dzieci, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/66632,moczenie-u-dzieci, dostęp: 29.01.2024 r.
Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „Lekarz POZ” 2019, nr 5, s. 335–345.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel