Testuj produkt 100 dni Certyfikowana jakość Darmowa dostawa i zwrot Gwarancja 5 lat Płatności odroczone PayPo

Ochraniacz na materac – jaki wybrać od pierwszych dni życia dziecka?

2024-06-28
Ochraniacz na materac – jaki wybrać od pierwszych dni życia dziecka?

Ochraniacz na materac – jaki wybrać od pierwszych dni życia dziecka?


Niewątpliwie tym, co najważniejsze dla bezpiecznego, komfortowego i spokojnego snu dziecka jest dobrze dobrana powierzchnia spania. Warto jednak pamiętać również o nieprzemakalnym ochraniaczu na materac. Zabezpiecza on przede wszystkim przed przenikaniem zabrudzeń. Jeśli Twój wybór padnie na produkt Air Protect – łączący wodoodporny laminat z cienką warstwą chłonną i siateczką 3D – nie tylko zapewnisz sprawne odprowadzanie wilgoci i zabrudzeń, ale również optymalną wentylację dla spokojnego i higienicznego snu dziecka.


Kiedy stosować ochraniacz na materac?


W łóżeczku Twojego malucha znajduje się oddychający materac? Sporym błędem wielu, rodziców, wynikającym z nieświadomości, jest przykrywanie go ochraniaczem wykonanym z wodoodpornego poliuretanu, który wygląda na niczym cienka, gumowa mata i materiału bawełnianego wykorzystywanego do produkcji prześcieradeł. W efekcie oddychalność materaca zostaje całkowicie zamknięta. Zyskuje on co prawda zabezpieczenie przed przenikaniem zanieczyszczeń, ale dziecko bardziej się poci, nie ma zapewnionego swobodnego przepływu powietrza i w efekcie – częściej się budzi i do tego jest rozdrażnione.

Nie musisz godzić się na taki kompromis! Możesz skutecznie zabezpieczać powierzchnię spania, a jednocześnie zapewnić dziecku optymalną wentylację dzięki produktowi Air Protect.

Wodoodporny ochraniacz doskonale sprawdzi się m.in. podczas stosowania, gdy maluch dozna odparzeń i zechcesz częściej układać go bez pieluszki w przerwach od snu. To zredukuje znacznie ryzyko, że zanieczyszczenia przesiąkną do wnętrza materaca, stwarzając tam doskonałe warunki grzybom i bakteriom do namnażania.

Ponadto taki ochraniacz, nawet jeśli w pierwszych latach życia dziecka będziesz stosować nieczęsto, okaże się niezastąpiony w okresie odpieluchowywania i po tym czasie.

Przeczytasz o tym w kolejnym naszym artykule Ochraniacz na materac - Jaki wybrać na okres odpieluchowywania dziecka?


Ochraniacz na materac – czy warto go stosować u noworodków i niemowląt?


Problem przeciekających pieluch jest powszechny. Czasami to efekt doboru zbyt małego rozmiaru, przez co wkład jest niewystarczająco chłonny w stosunku do potrzeb malucha. Innym razem wynika z zastosowania pieluchy za dużej – jeśli odstaje od tali oraz ud dziecka, wówczas będzie przeciekała przy brzegach. Sięgając po ochraniacz np. na czas drzemki – zredukujesz ryzyko przeniknięcia wilgoci i zanieczyszczeń na powierzchnię spania.

Nieprzemakalny ochraniacz na materac warto również stosować podczas fali upałów. Pozwoli to na odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. Dzięki temu maluch przestanie się wybudzać z przegrzania, a jego skóra utrzymana będzie w dobrej kondycji. To szczególnie ważne w przypadku atopii, do której zaostrzenia przyczynia się m.in.kontakt z drobnoustrojami namnażającymi się w mokrej i nieprawidłowo wentylowanej powierzchni spania.

Taki wodoodporny ochraniacz na materac to również duże wsparcie w przypadku dzieci wyjątkowo drobnych, którym trudno dopasować pieluchy i zawsze wówczas, gdy te przeciekają. Czasami się to zdarza. W takim wypadku ochraniacz zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń na materac i jednocześnie odizoluje skórę dziecka od wilgoci, brudu i namnażających się w tym środowisku mikroorganizmów.

Aż wreszcie zakup wodoodpornego ochraniacza na materac warto rozważyć, gdy niemowlak już sam siedzi i pije z kubka. Wówczas produkt ten zabezpieczy powierzchnię spania przed wsiąkaniem wody, herbaty czy soku.

Warto stosować również ochraniacz na materac przeciw roztoczom, grzybom i pleśniom. Zapobiega on przenikaniu zanieczyszczeń i wilgoci w głąb pianki powierzchni spania, co tym samym ogranicza namnażanie się mikroorganizmów. To szczególnie istotne, jeśli Twoje dziecko jest alergikiem lub, ze względów genetycznych, obarczone jest ryzykiem jej rozwoju.

 

Dopasuj ochraniacz do swojego materaca

 

Na co zwrócić uwagę wybierając ochraniacz na materac?


Podstawową rolą nieprzemakalnego ochraniacza na materac jest zabezpieczanie powierzchni spania przed zabrudzeniami. Najczęściej odbywa się to kosztem wentylacji. Materac wówczas co prawda się nie brudzi, ale za to dziecko nadmiernie się poci, a przez to niespokojnie śpi.

To dlatego, że wiele tradycyjnych produktów wykonanych jest z wodoodpornego poliuretanu połączonego z cieniutkim materiałem wykorzystywanym w produkcji prześcieradeł.

Dmuchając w powierzchnię takiego podkładu, uzyskasz efekt, jak podczas dmuchania przez folię – powietrze zostaje zatrzymane. Możesz więc mieć najlepiej oddychający materac na rynku, ale jeśli zastosujesz tradycyjny ochraniacz – ten proces wentylacji zostanie zaburzony (zarówno od strony powierzchni spania, jak i ciała dziecka).

Choć więc tradycyjne, nieprzemakalne ochraniacze na materac są tańsze, to rezultatem ich codziennego stosowania są częste wybudzenia malucha, pogorszenie jakości snu, ale też zwiększone ryzyko powstania zmian skórnych wywołanych przez wilgoć osadzającą się na ciele takich jak potówki czy odparzenia.

W grubym ochraniaczu na materac Air Protect laminat wodoodporny został połączony z siateczką 3D (o wysokości aż 8 mm), co zapewnia optymalną wentylację. Powietrze swobodnie przepływa w przestrzeni między śpiącym dzieckiem a częścią nieprzemakalną. Uzyskany zostaje „efekt unoszenia”, co znaczy, że maluch zostaje odizolowany od zabrudzeń, a dodatkowo powietrze bez przeszkód cyrkuluje pod jego ciałem.

 

Innowacyjna siła ochraniacza Air Protect tkwi w tym, że:

  • zapewnia optymalną cyrkulację powietrza wewnątrz ochraniacza,
  • efektywnie odprowadza wilgoć,
  • zapewnia higieniczne warunki snu (odprowadza zabrudzenia i dwutlenek węgla oraz zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów wewnątrz materaca),
  • zapewnia komfortową temperaturę podczas snu,
  • zmniejsza ryzyko powstania zmian skórnych takich jak potówki, czy odparzenia.

Ponadto przy zakupie nieprzemakalnego i oddychającego ochraniacza warto wziąć pod uwagę czy został on zbudowany ze składowych posiadających certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX. Potwierdza on, że materiały wykorzystane do produkcji nie zawierają żadnej ze 100 szkodliwych substancji, jakie mogą znajdować się w wyrobach włókienniczych.

Jeśli więc zastanawiasz się jaki ochraniacz na materac dla noworodka, niemowlaka czy kilkulatka wybrać, aby zapewnić mu higieniczny, spokojny i bezpieczny sen – zdecyduj się na produkt wodoodporny, doskonale oddychający oraz pozbawiony szkodliwych substancji.


Jak prawidłowo stosować ochraniacz na materac?


Jeśli kupisz już to zabezpieczenie powierzchni spania – nie stosuj żadnych dodatkowych osłon (np. jednorazowego podkładu pod ochraniacz na materac). Wystarczy, że zastosujesz produkt o wymiarach dopasowanych do łóżeczka i założysz go na pokrowiec lub pod niego. Na wierzch połóż prześcieradło. I gotowe!

Na każdym rogu ochraniacz ma wszyte szerokie i elastyczne gumy, dzięki którym bez trudu zaczepisz go o brzegi materaca (bez względu na jego grubość). To zapobiegnie przesuwaniu się produktu podczas snu nawet w przypadku wyjątkowo ruchliwego malucha.

Jak prać ochraniacz na materac?

Wodoodporny ochraniacz na materac wypierzesz wygodnie w domowej pralce w temperaturze do 40 st. Celsjusza. Jest elastyczny, dzięki czemu bez trudu zmieścisz go w bębnie.

Konstrukcja produktu sprawia, że bardzo szybko wysycha. Gdy więc maluch zmoczy się nocą – na czas kolejnej drzemki ochraniacz będzie już gotowy do ponownego użycia.


Źródła:


E. Wierzchowska, Moczenie u dzieci, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/66632,moczenie-u-dzieci, dostęp: 29.01.2024 r.
Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „Lekarz POZ” 2019, nr 5, s. 335–345.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel