Wózek, to tak na prawdę mobilne łóżeczko
2024-01-03
Wybierając używany wózek dziecięcy nie znamy dokładnej historii jego użytkowania, przez co nie możemy być do końca pewni jego jakości. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan zabrudzenia gondoli. Ta wykorzystywana jest relatywnie krótko, bo szybko ustępuje miejsca spacerówce, odchodząc w zapomnienie. Zdarza się, że wózki dziecięce po latach użytkowania przetrzymywane są w piwnicach, garażach lub innych nieogrzewanych pomieszczeniach, gdzie trudniej o higienę, aby następnie przejść w ręce nowych właścicieli.
Przechowywanie wózka, który wyszedł już z użycia zazwyczaj dokonuje się w czystych miejscach. Czasami jednak, warunki te dalekie są od ideału. Często zapominamy, że jedyną składową wózka, która ma de facto bezpośredni kontakt z ciałem maluszka jest, nie poddawany ocenie przez sprzedającego i kupującego… materac. Na ten element należy jednak zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego?
Po pierwsze, wózek niemowlęcy, użytkowany na zewnątrz, jest nieustannie narażony na działanie wilgoci, która pozostając na dłużej w piance materaca doskonale wpływa na rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia dziecka. Czysta tapicerka wózka nie jest wskaźnikiem faktycznego poziomu zabrudzenia materaca, z którego poprzedni użytkownik mógł korzystać intensywnie np. podczas werandowania.
Ponadto, materace w wózkach dziecięcych są zbudowane często w taki sposób, że niemożliwe jest ściągnięcie z nich pokrowca do wyprania. Choć taki wózek może prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie, jego wnętrze może stanowić siedlisko niewidocznych i szkodliwych drobnoustrojów.
Za istotny można uznać również fakt, że materace dziecięce są zazwyczaj produkowane z myślą o jednym użytkowniku i dopiero na rynku wtórnym mogą zyskać drugie życie, co niekoniecznie jest zgodne z ich przeznaczeniem. Dlatego zdrowy rozsądek podpowiada, aby przy zakupie używanego materaca do gondoli, jakość oraz higienę produktu brać pod uwagę w pierwszej kolejności.
Jeśli mowa o wymianie materaca do gondoli, zakup zupełnie nowego egzemplarza do używanego wózka może sprawiać dziś duże trudności. Nie jest to jednak niemożliwe. Na co wówczas należy zwrócić uwagę, aby ten wybór był właściwy?
Wytrzymałość - O wytrzymałości materaca decyduje gęstość pianki, z jakiej został on wykonany. Za minimalną, optymalną wartość gęstości można uznać 25kg/m3, co oznacza się jako “T 25”. Jeżeli producent materaca nie umieścił podobnego oznaczenia, należy zwiększyć czujność przy wyborze danego produktu.
Oddychalność - Aby mieć pewność, co do oddychalności materaca, przede wszystkim należy pamiętać o roli kanalików wentylacyjnych w jego budowie.
Jakość pokrowca - Dobry pokrowiec jest wykonany z naturalnych lub dobrze zarządzających wilgocią składników. Wybierajmy te z siateczką 3D, włóknami bambusowymi lub ewentualnie z bawełną.
Zamek w pokrowcu - Pamiętajmy, że dziecko może w każdej chwili zabrudzić materacyk. Zamek w pokrowcu pozwala na szybkie pranie i ponowne założenie pokrowca, co pozwala utrzymać materac w czystości i zapobiega konieczności jego wymiany.
Kształt - Dopasowanie kształtu nowego materaca do wózka może często rodzić problemy i skłaniać do kompromisu, ponieważ trudno dobrać odpowiedni rozmiar materacyka do używanego wózka. Warto jednak podjąć odpowiednie działania i poszukać materaca, który zmieści się w gondoli bez użycia siły.
Wybór materacy do wózków dziecięcych z rynku wtórnego wydaje się dość mocno ograniczony, biorąc pod uwagę dobrą jakość produktów. Czasem może to stanowić argument “za” zakupem nowego wózka. W przypadku konkretnych modeli wózków niemowlęcych, warto jednak bezpośrednio pytać ich producentów o dostępność części eksploatacyjnych lub możliwość zakupu odpowiedniego materaca.
Powrót do bloga
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2024