Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Klin to nie poduszka! Fizjoterapeuta przestrzega

2024-01-24

Znane są medyczne korzyści, płynące z wykorzystania klina. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by z jego pomocą zapewnić dziecku bezpieczną przestrzeń do spania. 

Co to jest klin i jak się go stosuje?

Choć nadal niewiele osób o nim słyszało, klin staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w kontekście zdrowego snu, ze względu na jego zastosowanie. Jest to po prostu podkład pod materac dla dziecka. W przeszłości, a czasami nawet dzisiaj stosuje się alternatywne rodzaje klina, w postaci włożonego pod materac kołyski, pieluszek, a nawet segregatorów, co nie jest jednak bezpieczne dla zdrowia maluszka. Klin prawidłowo podłożony pod materac może przynieść wiele korzyści, płynących z jego użytkowania, np. zmniejszenie ryzyka zakrztuszenia się wśród dzieci ulewających czy ułatwienie oddychania u zakatarzonych maluchów. Klin ma tę przewagę nad poduszką, że można go stosować tuż po urodzeniu się dziecka.

Jak prawidłowo ułożyć klin?

W opisach niektórych produktów znajduje się informacja, że dany klin można położyć zarówno pod jak i na materac. Badania udowadniają jednak, że prawidłowe i bezpieczne dla kręgosłupa dziecka ułożenie klina to stosowanie go pod materacem. W przeciwnym razie plecy maluszka są narażone na nadmierne wygięcie, co może jednocześnie osłabiać pracę mięśni brzucha. Działa to wówczas negatywnie w przypadku dziecka z problemami, w postaci refluksu żołądkowo-przełykowego jak również powoduje nadmierne wygięcie szyi dziecka i uniesienie ramion do góry. Następuje wówczas „schowanie” szyi maluszka i zaburzenie swobodnego oddychania. W takiej sytuacji klin może powodować większe problemy z oddychaniem niż im przeciwdziałać. 

Właściwości klina

Prawidłowo ułożony pod materacem klin zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się dzieciom ulewającym, a także ułatwia oddychanie u maluszków z katarem. Gwarantuje także zdrowy rozwój kręgosłupa dziecka. Klin dobrany do konkretnego modelu materaca może uzupełniać i dopasowywać się do jego właściwości, wpływając pozytywnie np. na oddychalność i antybakteryjność materaca.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel