Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki wybrać materac do gondoli?

2024-01-04
Jaki wybrać materac do gondoli?

Jak wybrać materac do gondoli?

Jaki materac do gondoli jest odpowiedni dla Twojego dziecka?

Wózek spacerowy pełni rolę prawdziwego “łóżka na kółkach” w pierwszych latach życia dziecka. Stąd materac do gondoli stanowi jeden z najistotniejszych elementów jego wyposażenia, jako jedyny pozostający w bezpośrednim kontakcie z ciałem niemowlaka. Zapewnia on zdecydowanie większy komfort, bezpieczeństwo i chroni maluszka przed wstrząsami. Materacyk do gondoli można wykorzystać także jako wkład do kołyski, czy kosza Mojżesza.

Materiały i budowa materaca do gondoli

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Jedną z najistotniejszych kwestii, w kontekście doboru materaca jest zwrócenie uwagi na gatunek pianki, z której go wykonano. Pianka ma wpływ na bardzo wiele czynników, które oddziałują bezpośrednio na komfort snu dziecka. Budową przypomina zaś bąbel powietrza w elastycznej skorupie. Im ta skorupa jest cieńsza, tym jest mniej odporna na wywierany na nią nacisk i może zacząć pękać w niektórych miejscach. Grubsza skorupa zapewnia z kolei większą wytrzymałość.

Materace do wózka gondoli – jakie są najlepsze opcje?

Natomiast pianki wysokoelastyczne są z założenia bardziej odporne na uszkodzenia, a dodatkowo zapewniają wysoki komfort użytkowania. Rekomendowana przez ekspertów gęstość pianki to minimum 25 kg/m3, co oznaczamy jako “T 25”. Brak podobnego oznaczenia na etykiecie produktu nie daje gwarancji jego jakości, dlatego w takim przypadku lepiej zrezygnować z zakupu danego materaca.

Pianki wysokoelastyczne a pianki Visco

Jeżeli mowa o piankach wysokoelastycznych, są one z założenia bardziej wytrzymałe, a przez to lepsze jakościowo. Jednak w przypadku pianek typu Visco, znanych także jako Memory, nie są one rekomendowane dla materacy dziecięcych, w tym dla gondoli, pomimo ich doskonałych właściwości dopasowywania się do kręgosłupa użytkownika.

Oddychalność materaca do gondoli – dlaczego jest tak ważna?

Istotną cechą materaca jest również jego oddychalność. Materac do wózka powinien być w pełni przewiewny i umożliwiać pełną cyrkulację powietrza. Dzięki temu dziecko śpiące na nim nie będzie się pocić oraz zapewnimy mu zdrowy i spokojny sen.

Systemy wentylacyjne i ich znaczenie

Warto zwrócić uwagę, jak zbudowany jest materac do gondoli i w jaki sposób może przepływać w nim powietrze. Kluczowa jest rola kanalików wentylacyjnych w jego wnętrzu oraz w pokrowcu. Najlepiej, kiedy system kanalików jest zintegrowany i przechodzi przez kilka warstw materaca, aby zapobiec jego przemakaniu. Wilgoć pozostająca w materacu stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i drobnoustrojów (co można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu materaca) i stanowi ona zagrożenie dla zdrowia maluszka.

Znaczenie twardości materaca do gondoli dla bezpieczeństwa dziecka

Twardość materaca pełni kluczową rolę w dobrym rozwoju kręgosłupa dziecka jak i w kwestii jego bezpieczeństwa. Zapewnia ona bowiem odporność na wszelkie drgania podczas prowadzenia wózka, jak i utrzymywanie malucha we właściwej pozycji przez cały czas spaceru czy też snu.

Dobór twardości w zależności od potrzeb

Zbyt miękki materac, nie zapewni wystarczającej ochrony przed, chociażby obracaniem się dziecka na brzuszek, tym samym stwarzając dla niego duże zagrożenie. Zwłaszcza noworodki, nie są w stanie same podnieść się i poradzić sobie ze zmianą ułożenia ciała. Twardość materaca zależy od rodzaju użytej do jego wykonania pianki, która zgodnie z zaleceniami ekspertów, powinna być średnio twarda, a ponadto wysokoelastyczna, aby zapobiec potencjalnym odkształceniom materaca.

Ważność antyalergicznych właściwości materaca

Materacyk do wózka ma bezpośredni kontakt ze skórą maluszka, co gra szczególną rolę, kiedy dziecko jest atopowe lub uczulone na jakikolwiek składnik materiału, z którego materac wykonano. Antyalergiczny materacyk do gondoli jest zatem praktyczny, gdy dziecko cierpi na wszelkiego rodzaju alergie. Ponadto pokrowiec takiego materaca powinien być dostosowany do prania i łatwej konserwacji, aby zadbać o zdrowie dziecka i możliwie przedłużyć czas użytkowania wózka.

Dobór rozmiaru materaca do gondoli – praktyczne porady

Przy doborze materaca do konkretnego używanego modelu wózka powinno się także zwrócić uwagę na jego rozmiar. Za mały materacyk nie pozwoli wykorzystać dziecku całej przestrzeni, jaką oferuje gondola. Ponadto może się on przemieszczać w wyniku ruchu wózka oraz nie będzie on wyglądał korzystnie. Z kolei za duży materac trudno ułożyć w gondoli bez zaginania rogów i naprężeń materaca, co również skutkuje negatywnym efektem wizualnym. Ostatecznie, źle dobrany może zacząć działać na niekorzyść zdrowia i komfortu dziecka. Aby poprawnie dobrać materac do wózka, należy zmierzyć szerokość i długość dolnej i wewnętrznej części gondoli lub kołyski oraz kształt łuków. Są to maksymalne wymiary, jaki może mieć materacyk.

Najprostszym sposobem jest zmierzenie wkładki dołączonej do wózka. Ważnym czynnikiem, który należy koniecznie wziąć pod uwagę przed zakupem, jest fakt, że przestrzeń liczona od materaca do górnej krawędzi gondoli lub kosza mojżeszowego musi wynosić minimum 20 cm, co wynika z zaleceń bezpieczeństwa.

Dopasowanie rozmiaru materaca do gondoli – jak wybrać idealny wymiar?

Aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo dla Twojego dziecka, kluczowe jest wybranie materaca, który idealnie pasuje do gondoli. Poniżej znajdziesz dostępne rozmiary materaców w centymetrach, które oferujemy, aby dopasować się do różnych modeli i wymiarów gondol:

  • Długość materaca: dostępne opcje to 68 cm, 72 cm, 73 cm, 74.5 cm, 76 cm, 77 cm oraz 78 cm.
  • Szerokość materaca: możesz wybrać spośród szerokości 31 cm, 32 cm, 33 cm, 34 cm, 35 cm, oraz 36 cm.

Przy wyborze odpowiedniego materaca do gondoli, zaleca się zmierzenie wewnętrznych wymiarów gondoli, aby upewnić się, że materac będzie pasował bez luzów czy szczelin. Idealny materac powinien ściśle przylegać do ścianek gondoli, ale nie być na tyle ciasny, aby musiał być zmuszany do dopasowania. Dostosowanie tych wymiarów zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale również zapewni dziecku stabilne i komfortowe środowisko do snu.

 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące materacy do gondoli

 

Jak często należy wymieniać materac do gondoli?

Zaleca się wymianę materaca do gondoli co 2-3 lata lub gdy zauważalne są znaki zużycia, takie jak odkształcenia, zagniecenia czy uszkodzenia powierzchni. Regularna wymiana zapewnia, że materac będzie odpowiednio wspierał ciało dziecka i zachował higienę.

Jakie są znaki, że materac do gondoli jest zużyty?

Znaki zużycia materaca mogą obejmować widoczne odkształcenia, utratę sprężystości, nieprzyjemne zapachy lub zauważalne zabrudzenia. Takie sygnały wskazują, że materac nie zapewnia już odpowiedniego wsparcia i komfortu, co może negatywnie wpływać na sen i zdrowie dziecka.

Czy mogę prać materac do gondoli?

To zależy od konkretnego modelu materaca. Niektóre materace mają zdejmowane pokrowce, które można prać w pralce, co jest wygodne i pomaga utrzymać higienę. Zawsze sprawdzaj etykietę produktu i instrukcje producenta dotyczące czyszczenia i konserwacji.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel