Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy warto kupić używany materac? Opinia fizjoterapeuty

2024-02-02
Czy warto kupić używany materac? Opinia fizjoterapeuty

Dziecko w pierwszych 3 latach życia śpi prawie 2 razy dłużej niż dorosły. Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do snu maluszka jest łóżeczko. Dlatego wybór odpowiedniego materaca dla juniora jest tak istotny. W związku z tym nasuwa się pytanie: jeżeli sen odgrywa tak znacząca rolę w kwestii zdrowia dziecka czy zakup materaca z drugiej ręki jest dobrym pomysłem?

Oszczędność pieniędzy…

Główną zaletą materacy z rynku wtórnego jest ich stosunkowo niska cena. Internetowe okazje często kuszą klientów wielokrotnie niższymi kwotami, niż jakie trzeba za nie zapłacić w salonie. Dobrze przygotowana oferta może nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Retuszowane zdjęcia czy na pozór dobrze wyglądający pokrowiec mogą ukrywać rzeczywistą jakość produktu, czego nie da się ocenić na odległość. Mało kto jednak decyduje się na zakup nieznanego, dlatego lepiej dowiedzieć się więcej, co oprócz materaca nabywa się w jego cenie. 

…kosztem zdrowia

Niestety, używany materac często oprócz niskiej ceny oferuje znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Każdy użytkownik pozostawia na materacu swoje indywidualne ślady w postaci włosów, łupieżu, martwego naskórka, bakterii, potu czy szczególnie w przypadku maluszków - wszelkiego rodzaju płynów ustrojowych. Nabywając produkt z rynku wtórnego naraża się dziecko na obcowanie nie tylko ze swoimi bakteriami, ale również z mikrobami osoby poprzednio użytkującej materac. Co gorsza, oprócz bytujących w materacu drobnoustrojów, może on skrywać coś znacznie niebezpieczniejszego, mianowicie pluskwy. Ich ugryzienia są bardzo groźne dla niemowląt i mogą wywoływać świąd, podrażnienia i alergie. Istnieje również ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B. Pluskwa to pasożyt, którego bardzo trudno jest się pozbyć z materaca, który wcześniej był jego siedliskiem. Osobniki mogą bardzo łatwo przemieścić z łóżeczka niemowlęcego i  rozprzestrzenić po całym domu.

 Deformacje oraz uszkodzenia wewnętrzne i zewnętrzne materaca

Ocena wizualna materaca może nie być wystarczająca. Należy pamiętać o tym, że używany produkt, w zależności od czasu eksploatacji może posiadać uszkodzenia wewnętrzne w swojej strukturze, czego nie widać gołym okiem. Najczęściej można spotkać się z usterkami w postaci połamanych, uszkodzonych sprężyn, porozrywanych pian czy uszkodzonych warstw wewnętrznych. Warto pamiętać, że w miarę użytkowania materac traci swoje cenne właściwości. Dostosowuje się do indywidualnych cech i warunków fizycznych swojego pierwszego właściciela, przez co nie może idealnie pasować do kolejnego. Wszelkie odkształcenia lub nierówności mogą wówczas przeszkadzać kolejnemu użytkownikowi. Co więcej, takie wady materaca mogą wywierać niekorzystny wpływ na komfort snu, a w konsekwencji zdrowie kręgosłupa dziecka, gdyż materac nie zapewnia wówczas właściwego podparcia i ułożenia ciała. 

Zabrudzenia

Przed zakupem materaca używanego warto zapytać poprzednich właścicieli czy dany produkt podlegał odpowiedniej konserwacji tj. czy był regularnie czyszczony lub zabezpieczony dodatkowym ochraniaczem. Oczywistym jest fakt, że stan czystości materaca w trakcie użytkowania ulega pogorszeniu . Na pokrowcu można zatem znaleźć różnego rodzaju zabrudzenia w postaci kurzu, sierści zwierząt, włosów, łupieżu, martwego naskórka, bakterii, potu czy nawet tłustych plam i śladów po rozlanej kawie.

Krótsza żywotność materaca

Decydując się na zakup materaca z rynku wtórnego, trzeba liczyć się z tym, że nie posłuży on tak długo jak nowy egzemplarz, zakupiony dopiero co w salonie. Każdy materac ma swój termin przydatności i po jakimś czasie należy wymienić go na nowy, nawet jeżeli w dalszym ciągu jest wygodny. Po latach użytkowania taki produkt staje się po prostu brudny i niehigieniczny. Z używanego materaca dziecko będzie korzystać znacznie krócej, co może wiązać z nieoczekiwaną koniecznością zakupu kolejnego. Wówczas oszczędności poczynione na nabyciu tego z drugiej ręki okazują się być tylko pozorne.

Brak gwarancji

Nowy materac dzięki gwarancji producenta daje poczucie bezpieczeństwa, że pieniądze w niego zainwestowane podlegają ochronie. Niektóre firmy udzielają nawet dwudziestoletniej gwarancji jakości. Materac z drugiej ręki jest pozbawiony takiego zabezpieczenia. W momencie zauważenia wady lub niezgodności z zapewnieniami sprzedającego, prawo zwrotu lub wymiany produktu nie obowiązuje, co wiąże się ze stratami finansowymi.

Używany materac dla dziecka to kiepski pomysł

Materac z drugiej ręki może być nie tylko odkształcony, ale i zabrudzony, stanowiąc siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia maluszka drobnoustrojów. Taki produkt nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla rozwijającego się kręgosłupa dziecka. Potencjalne wgniecenia mogą zagrażać niemowlęciu i powodować nieprawidłowe ułożenie ciała podczas spania. 

Czysty, wyprany pokrowiec materaca używanego nie oznacza, że jego wkład jest pozbawiony bakterii i roztoczy. 

Najważniejszy element sypialni

Dziecko korzysta z danego łóżeczka przez około trzy lata i nawet jeżeli nie siedzi w nim 24/7, jest to wystarczająco dużo czasu, aby wpłynąć na jego całe przyszłe życie. Nie ma bowiem drugiego przedmiotu, który miałby tak bliski i długi kontakt z niemowlakiem, jak materac. Stąd warto dokładnie przygotować się na jego zakup. Zachęcamy do nabycia nowego materaca, dopasowanego do potrzeb i preferencji dziecka. Nawet z ograniczonym budżetem można znaleźć produkt wysokiej jakości, zapewniający zdrowy i komfortowy sen, z korzyścią dla maluszka już od pierwszych dni życia. Takie rozwiązanie z perspektywy czasu jest zdecydowanie lepsze nie tylko dla zdrowia maluszka, ale i dla portfela rodziców.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Materac KOMFORT 120x60 Piankowy

Materac KOMFORT 120x60 Piankowy

239,00 zł brutto/1szt.
 ZESTAW - Materac FizjoMAX Baby 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

ZESTAW - Materac FizjoMAX Baby 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

492,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 492,10 zł/1szt.Cena regularna 518,00 zł brutto/1szt.
 ZESTAW - Materac LATINA 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

ZESTAW - Materac LATINA 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

378,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 378,10 zł/1szt.Cena regularna 398,00 zł brutto/1szt.
pixel