Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy materac ma wpływ na rozwój stóp dziecka?

2024-01-28
Czy materac ma wpływ na rozwój stóp dziecka?

Stopy są niezwykle istotnymi i funkcjonalnymi elementami naszego ciała. Utrzymują cały jego ciężar i pozwalają się mu przemieszczać. Spontaniczny rozwój stóp odbywa się już w pierwszych miesiącach życia człowieka. Jednak jak zapewnić im kontrolowany i prawidłowy rozwój?

Choć niewielu rodziców ma tego świadomość, dobór odpowiedniego materaca do łóżka dziecka może umożliwić prawidłowe kształtowanie się jego kończyn - w tym stóp właśnie. Wydawać by się mogło, że materacyk pozwala tylko na spokojny sen i prawidłowy rozwój kręgosłupa, wynikający głównie z funkcji leżenia.

Jednakże ma on również wpływ na właściwe kształtowanie się stóp, będąc jednym z elementów warunkujących prawidłowy rozwój całej postawy dziecka.

Proces kształtowania się stóp trwa od urodzenia i przebiega w sposób intensywny, w czasie, gdy dziecko większość doby spędza w łóżeczku na leżąco.

Dlatego tak kluczowe jest odpowiednie podparcie ciała niemowlęcia – a więc właściwie dobrany materac, który nie tylko zapewni dziecku komfort, ale też pozwoli zapobiec ewentualnym kłopotom z zachowaniem prostej sylwetki w wieku dojrzewania.

Wady postawy bowiem, przynajmniej częściowo mają swój początek w okresie niemowlęcym, gdy nieświadomie rodzice dostarczają maluszkowi negatywnych bodźców, które mogą zakłócić jego rozwój ruchowy. Dobierając odpowiedni materac można uniknąć zatem takich kłopotów.

Na zwrócić uwagę, w kwestii bezpieczeństwa materaca i dlaczego to ważne?

Dobierając materac wykonany z pianki należy zwrócić uwagę czy jest ona odpowiednio twarda i wytrzymała. Materac dla juniora nie może być zbyt miękki. Nie może też deformować się podczas codziennego użytkowania. Rekomendowana i bezpieczna masa (gęstość) pianki wynosi nie mniej niż 25kg/m3.

Swoje pierwsze próby wstawania i chodzenia dziecko podejmuje już w łóżeczku. Najczęściej maluszek podnosi się, chwytając poręczy łóżka, a więc zaraz przy skraju materaca. Ramka z usztywnionej pianki na krawędziach materacyka może ułatwić tę naukę i sprawić, że stanie się ona bezpieczniejsza. Istotne jednak, by taka ramka otaczała cały materac po obwodzie, a więc wszędzie tam, gdzie znajduje się poręcz łóżeczka.

Usztywniona ramka materacyka nie jest standardowym rozwiązaniem. Niektórzy producenci nie wykorzystują jej w ogóle lub wzmacniają tylko dłuższe boki materaca.

Przy wyborze produktu z usztywnionymi bokami zwróćmy również uwagę by nie zamykały one kanalików wentylacyjnych, znajdujących się w głównej części wkładu. W przeciwnym wypadku materac będzie oddychał w ograniczony sposób.

Materac, na którym dziecko śpi, powinien być dość twardy, by ułatwić dziecku zmiany pozycji, ale równocześnie dość elastyczny, by wesprzeć dynamicznie rozwijające się ciało. Na zbyt miękkim materacu stopy dziecka aktywnie dopasowują się do podłoża, co uniemożliwia prawidłową funkcję chodzenia do boku łóżeczka. Właściwe ustawienie stóp gwarantuje tylko ramka z usztywnionej pianki wokół materaca. Co więcej, taki produkt zapewnia prawidłowe ułożenie stóp także na części bez ramki.

Maluszek nabywa pierwsze umiejętności ruchowe w pozycji leżącej na plecach i na brzuchu, wywierając jednocześnie wpływ na konstrukcję stóp. Jakość tych nowych umiejętności zależy od podłoża na jakim dziecko je zdobywa. Z racji tego, że podłoże, na którym maluszek spędza najwięcej czasu w pierwszych miesiącach życia to głównie materac, wybór tego odpowiedniego jest tak istotny.

Jaki wpływ na późniejszy kształt stóp ma ruch niemowlaka? 

W połowie drugiego miesiąca życia dziecko, leżąc na brzuchu zaczyna wykonywać naprzemienne ruchy nogami, zginając je i prostując. Zaczyna wówczas trening mięśni nóg

W trzecim i czwartym miesiącu życia dziecko zaczyna funkcjonować w pełnej symetrii i utrzymuje zgięte nogi w górze, działając przeciwko sile grawitacji. Kontynuuje tym samym trening kopania.

Kolejny etap rozwoju dziecka (do 7 miesiąca), który wpływa na rozwój stóp, to umiejętność chwytania się za nie. Łapanie się za stopy prowadzi do wzmocnienia mięśni, które odpowiadają za ich prawidłową konstrukcję.

Na przełomie szóstego i siódmego miesiąca życia kształtują się funkcje chwytne stóp, które mają wpływ na budowę wysklepienia stóp.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel