Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy materac lateksowy uczula?

2024-01-20
Czy materac lateksowy uczula?

Spokojny sen to fundament zdrowia człowieka na każdym etapie życia. Dlatego już od pierwszych dni po narodzinach warto o niego zadbać, między innymi dobierając odpowiedni materac dla dziecka. Decyzja ta nie jest łatwa, szczególnie gdy wszyscy producenci potwierdzają słuszność wyboru każdej z opcji. Jedną z wątpliwości przy wyborze materaca dla juniora może być alergia na lateks, z którego dany produkt jest wykonany. Co należy wiedzieć o tym materiale?

Czy lateks jest antyalergiczny? 

Niektórzy rodzice przy wyborze materaca dla juniora od razu rezygnują z opcji wykonanych z lateksu, szczególnie gdy sami są na niego uczuleni. Badania potwierdzają, że prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u potomstwa jest większe gdy w najbliższej rodzinie występuje niekorzystna reakcja układu immunologicznego na dany alergen, stąd taka decyzja wydaje się być rozsądna.

Zamiast materacy lateksowych rodzice decydują się wówczas na te wykonane z naturalnych włókien kokosowych. Niewiele osób wie jednak o tym, że aby wygładzić wierzchnią warstwę maty kokosowej, nakłada się na nią właśnie lateks.

Lateks jest substancją występującą naturalnie jako roztwór mleczka kauczukowego, pozyskiwanego z drzew i krzewów jak również jako roztwór wytwarzany syntetycznie. Produkt ten jest głównie używany w przemyśle gumowym, ale stosuje się go także w przemyśle meblarskim do wyrobu pianki lateksowej, używanej do produkcji materacy. Szukając informacji na temat materacy lateksowych można spotkać się z określeniem, że jest to produkt o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych i antyalergicznych, zapewniający doskonałą wentylację. Czy jest to jednak prawda?

Pianka lateksowa ma gładką, niewchłanialną strukturę, dzięki czemu na jej powierzchni nie zagnieżdżą się tak chętnie bakterie czy grzyby, co teoretycznie nie pozwala na rozwój alergizujących pleśni czy roztoczy. Chodź w procesie produkcji pianka lateksowa jest poddawana wielu procesom, nie tylko termicznym, to ostatecznie nie eliminuje białka kauczuku naturalnego. Jeśli więc w niewielkim stopniu występuje czynnik alergizujący to trudno mówić o działaniach antyalergicznych pianki.

 

Z jednej strony lateks ogranicza ryzyko alergii, bo niechętnie rozwijają się na nim roztocza, a z drugiej strony białko zawarte w mleku kauczukowca może alergizować. Pozostaje jeszcze jego jednolita struktura, która nie przepuszcza powietrza, a to nie do końca pozwala uwierzyć w jego właściwości wentylacyjne. 

Grupy ryzyka i zapobieganie alergii

Najczęstszą przyczyną uczulenia na lateks jest bezpośredni kontakt z alergenem, który znajduje się w białku mleka kauczukowego, czyli naturalnym lateksie.

Największą grupą ryzyka w przypadku tej alergii są zatem głównie pracownicy służby zdrowia i zakładów produkujących gumę, gdzie podstawowym wyposażeniem są rękawiczki, z reguły wykonane z lateksu.

W przypadku materaca dla juniora ryzyko bezpośredniego kontaktu jest wręcz niemożliwe. Sama pianka produkowana jest z mieszanki lateksu syntetycznego z domieszką naturalnego, co także zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia alergii, a od bezpośredniego kontaktu izoluje ją pokrowiec. 

Co ciekawe, badania pokazują, że częsty i długotrwały kontakt z lateksem wywołuje alergię u osób, u których jej wcześniej nie stwierdzono. Potwierdza to np. wspomniane wcześniej występowanie uczulenia u osób, pracujących w służbie zdrowia.

Natomiast w grupie osób, które nie mają na co dzień bezpośredniego kontaktu z lateksem, prawdopodobieństwo występowania alergii jest nieznaczne i w tej grupie docelowej znajdują się również dzieci.

Niebezpieczeństwo wystąpienia alergii na lateks wśród maluszków zwiększa się, gdy chorują na atopowe zapalenie skóry, są wrażliwe na inne alergeny lub posiadają wrodzoną wadę genetyczną, w postaci rozszczepu kręgosłupa.

Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia alergii na lateks u dzieci, należy pamiętać o sprawdzeniu domowych przedmiotów kontaktu bezpośredniego, takich jak smoczki, butelki itp.

Lateks może budzić wątpliwości co do swoich właściwości jeszcze z innego powodu. Sam materiał bowiem zapewnia bardzo małą oddychalność.

Dużo mówi się o tym, jak istotne jest to, aby materac był antyalergiczny, antygrzybiczny czy antybakteryjny. Jednakże ważniejszym, a być może nawet najistotniejszym czynnikiem prozdrowotnymi materaca jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Zmniejsza się wówczas ryzyko namnażania drobnoustrojów, co realnie przekłada się na antybakteryjność produktu, a dodatkowo dziecko się nie przegrzewa oraz nie poci, dzięki czemu może spać nieprzerwanie i spokojnie. Aby uzyskać pełen obraz walorów pianki lateksowej, należy pamiętać o dobrych cechach tego produktu. Jest ona bardzo komfortowa, wytrzymała i nie sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii - pod warunkiem, że jest dziurkowana i zintegrowana z kanalikami wentylacyjnymi, o czym nie należy zapominać przed zakupem odpowiedniego materaca. 

Podsumowując, 

Plusy lateksu - bardzo komfortowa i wytrzymała w użytkowaniu pianka, nie lubią jej specjalnie roztocza czy pleśnie (co nie znaczy, że się nie rozwijają)

Minusy lateksu - kiepsko oddycha, może sprzyjać przegrzewaniu się dziecka (rodzaj elastycznej gumy), budzi wątpliwości w kontekście alergii (białko kauczukowca), niektórzy nie lubią specyficznego zapachu (naturalny lateks)

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Materac LATINA 120x60 Lateksowy

Materac LATINA 120x60 Lateksowy

299,00 zł brutto/1szt.
 ZESTAW - Materac LATINA 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

ZESTAW - Materac LATINA 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

378,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 378,10 zł/1szt.Cena regularna 398,00 zł brutto/1szt.
pixel