Moczenie nocne – problem wielu dzieci
Moczenie nocne wg definicji to mimowolne oddawanie moczu podczas snu, które zdarza się u dziecka, które ukończyło trening czystości lub skończyło 5 lat (dziewczynki) i 6 lat (chłopcy). Najczęstszą postacią moczenia nocnego (70-80%) jest pierwotne izolowane moczenie nocne (PIMN).
Charakteryzuje się ono moczeniem dziecka zaraz po zaśnięciu, które nie powoduje u niego wybudzania, bez zakażeń i wad układu moczowego oraz bez towarzyszącego moczenia dziennego.
Moczenie nocne to problemem medyczny, który W Polsce dotyka około 300 000 małych pacjentów w wielu 5-14 lat (Kiliś-Pstrusińska K., „Moczenie nocne – niedoceniany problem u dzieci”; Fam Med & Pri Care Review 2008, 10, 3: 897-902).
Częstość występowania moczenia nocnego zmienia się w zależności od grupy wiekowej:
- w grupie 4-latków co trzecie dziecko,
- w grupie 5–6 lat co piąte dziecko,
- w grupie 7-latków co dziesiąte dziecko,
- w grupie 12–15-latków ok. 3% dzieci,
- w grupie dorosłych ok. 1%.
Dolegliwości u ok. 40% uwarunkowane są genetycznie, tzn. że jedno lub oboje rodziców moczyli się w dzieciństwie. Ryzyko moczenia nocnego jest wówczas u dziecka znacznie większe – w przypadku jednego z rodziców to ok. 45%, przy obojgu ryzyko rośnie do ok. 75%.
Z danych wynika, że u większości dzieci występuje tendencja do „wyrastania” z moczenia nocnego, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi, a im starsze dziecko boryka się z moczeniem nocnym, tym więcej problemów natury emocjonalnej dla niego i całej rodziny. (Moczenie u dzieci | Pediatria - mp.pl)
Dzieci, które się moczą, przeżywają olbrzymi stres i trzeba je wspierać, podejmując leczenie nie obarczając ich winą!
Wielu rodziców niestety zwleka z szukaniem pomocy. Moczenie nocne traktuje się błędnie jako efekt zaburzeń emocjonalnych u dziecka lub zaniedbań wychowawczych. To nieprawda. Dziecko nie jest w stanie kontrolować opróżniania pęcherza moczowego podczas snu.
Dzieci przeżywają swoją chorobę a stres ma olbrzymi wpływ na ich życie. Nieleczone moczenie nocne może powodować problemy psychologiczne. Dzieci, które moczą się w nocy, czują wstyd, zażenowanie, mają gorszą samoocenę, gorzej funkcjonują w szkole. Dzieci są też wykluczone z wielu aspektów codziennego funkcjonowania, jak na przykład wycieczki szkolne, wakacyjne wyjazdy na kolonie czy obozy.
Najistotniejsze jest to, aby mieć świadomość, że bezwiedne oddawanie moczu w nocy to problem nie tylko Twojego dziecka, ale całej rodziny. Dziecko mające problem z moczeniem nocnym potrzebuje wsparcia rodziców podczas terapii, ich postawa powinna być pełna ufności, miłości i dużej cierpliwości.
Dla dziecka niezmiernie ważna jest wiara, że rodzice są przekonani o możliwości sukcesu.
W żadnym wypadku nie wolno dziecka karać i upokarzać. Stosowanie kar w przypadku nocy mokrych i nagród w przypadku nocy suchych jest niewskazane, gdyż podnosi się wtedy poziom napięcia emocjonalnego, a w konsekwencji zmniejsza się kontrola pęcherza.
Moczenie nocne u dziecka może być objawem choroby, dlatego nie należy go lekceważyć i trzeba je diagnozować.
Do wykrycia przyczyn tego stanu, niezbędna jest wizyta u lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego. W trudnych przypadkach lekarz POZ-u skieruje dziecko do specjalisty nefrologa lub urologa dziecięcego.
Głównym celem diagnostyki jest odpowiedź na pytanie: czy u dziecka występuje pierwotne izolowane moczenie nocne (czyli najczęstsza postać moczenia nocnego), czy też moczenie jest objawem chorobowym związanym z innymi chorobami (np. zakażeniem dróg moczowych, wadą układu moczowego, nerwowego, cukrzycą, przewlekłą niewydolnością nerek).
Wybór metody leczenia moczenia nocnego będzie zależny od:
- zasadniczej przyczyny moczenia
- chorób towarzyszących (np.: zaparcie, zespół bezdechu sennego, ADHD),
- stopnia nasilenia problemu.
- MOTYWACJI dziecka i jego rodziców do działania.
Postępowanie wspomagające i motywujące powinno być stosowane w każdym przypadku niekontrolowanego opróżniania pęcherza moczowego podczas snu. Obejmuje ono: rzetelną informację dotyczącą problemu oraz eliminację poczucia winy u dziecka i rodziców.
Rodzice powinni być przygotowani na udzielenie odpowiedzi na tego typu pytania (przykład kwestionariusza):
- Czy dziecko moczy się od urodzenia (bez dłuższej przerwy – ok. 6 mies.)?
- Czy dziecko ma trudności w powstrzymaniu mikcji w dzień?
- Czy występuje gwałtowne parcie?
- Czy dziecko częściej oddaje mocz w ciągu dnia niż rówieśnicy?
- Czy skarży się na dolegliwości przy oddawaniu moczu?
- Czy więcej oddaje moczu w dzień czy w nocy?
- Czy obserwują Państwo u dziecka trudności z opróżnianiem pęcherza?
- Czy strumień moczu jest jednolity czy przerywany?
- Czy łóżko jest zmoczone obficie?
- Czy epizod moczenia występuje w pierwszej czy drugiej połowie nocy?
- Czy moczenie w nocy występuje raz czy kilka razy w ciągu nocy?
- Czy występują zaparcia u dziecka?
- Czy dziecko pije bardzo dużo?
- Czy dziecko bardzo głęboko śpi i trudno go dobudzić?
- Czy moczeniu towarzyszy brak kontroli stolca?
- Czy dziecko jest nadpobudliwe?
- Czy w rodzinie występowało moczenie nocne?
W leczeniu tej choroby bardzo wiele zależy od dobrej współpracy między rodzicami, dzieckiem i lekarzem. (Moczenie u dzieci | Pediatria - mp.pl)
- Kiliś-Pstrusińska K., „Moczenie nocne – niedoceniany problem u dzieci”; Fam Med & Pri Care Review 2008, 10, 3: 897-902
- suchyporanek.pl.
- Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy. Opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej powołaną przez Ministra Zdrowia RP. Departament Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia. Warszawa 2012
- Moczenie u dzieci | Pediatria - mp.pl