Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak usunąć roztocza z materaca? Roztocza, a zdrowie dziecka

2024-01-20
Jak usunąć roztocza z materaca? Roztocza, a zdrowie dziecka

Jak wyglądają roztocza?

Znajdujące się w kurzu domowym roztocza przypominają swoim wyglądem mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Niestety, nie ma możliwości, aby zauważyć je ludzkim okiem, jednak w domowym środowisku jest ich całe mnóstwo. Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego szczególnie dużo jest ich w miejscach, w których mogą mieć bezpośredni kontakt z ciałem, np na poduszkach, kołdrach, kocykach czy materacach. Ci nieproszeni goście sypialni są znanymi nam alergenami w życiu dziecka. 

Objawy alergii

Alergię na roztocza kurzu domowego można podejrzewać, jeśli dziecko budzi się z opuchniętymi oczami, katarem, zmianami na skórze, a po przebudzeniu kicha lub kaszle. Zazwyczaj oznaki te w ciągu dnia znacznie zmniejszają swoje nasilenie. 

Dbanie o czystość w otoczeniu dziecka

Owy alergen można wyeliminować poprzez usunięcie z sypialni dziecka oraz z pomieszczenia, w którym maluch spędza najwięcej czasu, wszystkich przedmiotów, na których może gromadzić się dodatkowy kurz. Szczególną uwagę należy zwrócić na dywany, zasłony i pluszaki. Częste wietrzenie sypialni, również może mocno wpłynąć na złagodzenie objawów alergii dziecka. Roztocza lubią ciepły i wilgotny klimat – idealna temperatura dla ich namnażania, to 25 °C , zaś wilgotność powietrza, to 70%. Dlatego preferowana temperatura w mieszkaniu, hamująca rozwój roztoczy to 20 – 22 °C. 

Alergia a komfortowy sen

Aby zadbać o zdrowy i komfortowy sen dziecka uczulonego na roztocza, należy zacząć od doboru właściwego materaca, wyposażonego w specjalne kanały wentylacyjne, odpowiadające za przepływ powietrza w jego wnętrzu, a tym samym za odprowadzenie nadmiernej wilgoci z jego wkładu. 

Jak usunąć roztocza z materaca?

Regularne pranie pościeli oraz pokrowca materaca jest niezwykle istotne w kontekście uczulenia na kurz. Prasowanie pościeli po jej wysuszeniu, z uwzględnieniem ustawienia wysokiej temperatury żelazka, powinno być elementem integralnym dbania o posłanie dziecka i ochronę przed roztoczami.

Otoczenie dziecka uczulonego powinno być pozbawione obecności kolorowych pluszaków. Zabawki te są doskonałym środowiskiem dla osadzania się kurzu. Jeśli maluszek posiada już cenne maskotki, bez których nie może się obyć, należy prać je podobnie jak pościel, a po wysuszeniu wystawiać na intensywny mróz lub pozostawiać na 24 godziny, zabezpieczone w zamrażarce.

Należy zatem ograniczać dziecku dostęp do środowiska, w którym rozwijają się roztocza, a mianowicie, gdzie panuje wysoka wilgotność, podwyższona temperatura oraz dostęp do złuszczonego naskórka. Zapewniając antyalergiczny materac można mocno podnieść komfort snu dziecka, uczulonego na kurz. Jednakże, jeśli mimo podjętych działań objawy uczulenia są niezmienne, należy skonsultować się z lekarzem.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Materac LATINA 120x60 Lateksowy

Materac LATINA 120x60 Lateksowy

299,00 zł brutto/1szt.
 ZESTAW - Materac KOMFORT 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

ZESTAW - Materac KOMFORT 120x60 + Ochraniacz AIR PROTECT

321,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 321,10 zł/1szt.Cena regularna 338,00 zł brutto/1szt.
pixel